KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Kaliforni, zjarret shkrumbojnë 3 mijë shtëpi
Kaliforni, zjarret shkrumbojnë 3 mijë shtëpi

Kaliforni, zjarret shkrumbojnë 3 mijë shtëpi

Zjarret që kanë përfshirë rajonin Redding në veri të Kalifornisë në SHBA kanë shkatërruar më shumë se 1 000 shtëpi, sipas medias. Zyrtarët e zjarrfikësve kanë njoftuar se zjarret që përfshinë javën e kaluarrajonin Shasta kanë shkaktuar vdekjen e gjashtë personave, në rajonin Redding si dhe janë djegur 1 058 shtëpi. Zyrtarët po ashtu bëjnë të ditur se si pasojë e zjarreve që kanë përfshirë një hapësirë prej 490 kilometra katrorë janë dëmtuar 488 ndërtesa. Deri më tani është arritur të merret nën kontroll 35 % e rajonit ku janë përhapur zjarret.

Sicred