KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Japoni, Trump takim me Abe për të zbutur diskutimet mbi dallimet për tregtinë

Japoni, Trump takim me Abe për të zbutur diskutimet mbi dallimet për tregtinë

Presidenti i SHBA, Donald Trump e nisi ditën e dytë të vizitës së tij në Japoni me një lojë golfi me kryeministrin vendas, Shinzo Abe dhe me synimin për të zbutur diskutimet mbi dallimet për tregtinë. Trump është i pakënaqur me sufiçitin e madh tregtar të Japonisë dhe po mendon të vendosë tarifa të larta për eksportin e makinave të saj, nëse një marrëveshjet tregtare dypalëshe nuk arrihet. SHBA dhe Kina janë gjithashtu të angazhuara në një luftë tregtare e cila ka shkaktuar lëkundje në tregjet në mbarë botën. “Një progres i madh është arritur në diskutimet tregtare me Japoni”, shkroi kreu i Shtëpisë së Bardhë në një postim në “Twitter”, pas lojës së golfit me Abe. Ndërsa zyra e kryeministrit japonez postoi një foto të dy liderëve, me thënien e Shinzo Abe se shpreson që ta bëjë aleancën SHBA-Japoni të palëkundur.

Sicred