KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Izrael; Lirohet nga burgu Ehud Olmert
Izrael; Lirohet nga burgu Ehud Olmert

Izrael; Lirohet nga burgu Ehud Olmert

Ish-kryeminsitri i Izraelit, Ehud Olmert, u lirua nga burgu me kusht, pasi ka kryer 16 muaj të dënimit pasi u gjet fajtor për korrupsion. Lirimi me kusht erdhi për sjellje të mirë në këto 16 muaj, nga 27 muaj sa ishte dënuar gjithsej. 71 vjeçari Ehud Olmert, i cili shërbeu si kryeministër në vitet 2006–2009, ishte një nga 8 zyrtarët dhe biznesmenët e dënuar në Mars 2014 në një rast korrupsioni me pasuri të patundshme. Në shtator 2016 u dënua me 8 muaj burg shtesë, lidhur me akuza se e kishte marrë rryshfet nga një biznesmen amerikan, në këmbim te përfitimeve politike gjatë mandatit si kryetar i bashkise së Jerusalemit në periudhën 1993–2003.

Sicred