KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Itali, zgjimi i populizmit shkakton ngërç politik

Itali, zgjimi i populizmit shkakton ngërç politik

Zgjedhjet në Itali nuk mundën të nxjerrin një forcë të vetme që të marrë të drejtën e krijimit të qeverisë. Votuesit janë kthyer nga partitë e krahut të djathtë dhe populiste. Por sipas një analize post zgjedhore të BBC-së, zgjidhmi i popullizimit po bëhët shak për krijimin e një ngërçi politik.

Lëvizja euroskeptike, “Pesë Yjet”, doli partia më e madhe me gati një të tretën e votave. Por një koalicion i Lidhjes së djathtë ekstreme dhe qendrës së djathtë të ish-kryeministrit Silvio Berluskoni do të fitojë shumicën e vendeve në dhomën e ulët të parlamentit. Rezultatet e fundit tregojnë se Pesë Yje fitojnë 32.3% të votave, ndërsa Liga ka marrë 17.6% të votave dhe Forza Italia e Silvio Berlusconit, 14 %. Pjesëmarrja në votime u vlerësua në 73% të hënën në mëngjes, sipas shifrave të ministrisë së brendshme.

Lëvizja Pesë yje e udhëhequr nga Luigi Di Maio është kundër politikës shtrënguese dhe dëshiron të heqë një ligj për vaksinimet e detyrueshme. Megjithëse asnjë parti nuk do të jetë në gjendje të sundojë vetëm në bazë të rezultateve të fundit. Rritja e mbështetjes për partitë populiste është krahasuar me Brexit dhe zgjedhjen e Donald Trump në SHBA. Koalicioni i krahut të djathtë, i cili përfshin edhe Ligën, Partinë e Berlusconit Forza Italia (Go Italy!) Dhe “Vëllezërit Italiane” që kanë garuar në kahun e djathtë, mund të marrë 248-268 vende – nën 316 të nevojshme për një shumicë. Shpresa e italianëve, Matteo Renzi dështoi në skenën politike.

Por Lëvizja Pesë Yjet, e cila ka këmbëngulur ta bëjë atë vetëm pa formimin e një koalicioni, pritet të dalë si partia më e madhe dhe të marrë 216-236 vende. Ajo ka kapur votues të rinj në rajonet më të varfra të Italisë jugore, duke ushqyer zemërimin mbi korrupsionin institucional, vështirësitë ekonomike dhe emigracionit. Emigracioni dhe ekonomia kanë qenë dy nga çështjet kryesore për votuesit gjatë zgjedhjeve. Më shumë se 600,000 emigrantë kanë udhëtuar nga Libia për të arritur në Itali që nga viti 2013, gjë që ka turbulluar shumë italianë. Gjendja e ekonomisë ishte gjithashtu në qendër të debateve. Në vitin 2016, rreth 18 milionë njerëz ishin në rrezik varfërie dhe papunësia është 11%.

Sicred