KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Itali, shkatërrohet celula xhihadiste me kosovarë

Itali, shkatërrohet celula xhihadiste me kosovarë

Policia dhe karabinieria italiane arrestuan gjatë natës pjestarë të një celule xhihadiste në qytetin e Venecias. Në pranga përfunduan tre të rritur dhe një minoren, të gjithë shtetas kosovarë, me leje të rregullt qëndrimi në Itali. Drejtoria për luftën kundër terrorizmit kreu 10 bastisje e kontrollë në qendrën hsitorikë të qytetit . Sipas pjestarëve të kësaj celule planifikonin të kryenin një sulm në një nga simbolet më të njohura të qytetit italian të Venecias, Urës së Rialtos. Dy nga të arrestuait punonin si kameriere në lokale në Venecia. Kryetari i bashkisë së Venecias Luixhi Brunjaro falenderoi policinë për operacione të shkëlqyer ndaj grupit tepër të rrëzikshëm. Gjykatësi që shqiptoi masën e paraburgimit për tre të rriturit tha se ata ishin përfshirë në veprimtari kriminale dhe terroriste, ndërkohë që stërviteshin duke parë video të shtetit islamik e duke lavdëruar sulmet terroriste, si ai i 22 marsit në Londër. Operacioni u zhvillua rreth orës 4 të mëngjesit dhe hetimet për lidhje të mundshme të tyre me organizata të tjera radikale po vazhdojnë, mbështetur edhe në përgjimet telefonike dhe shqyrtimin e materialeve të kapura nëpër banesat e të arrestuarve.

Sicred