KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Itali, përkujtohet Dita e Çlirimit
itali perkujtohet dita e clirimit

Itali, përkujtohet Dita e Çlirimit

Italia perkujtoi sot 71 vjetorin e clirimit. 25 prilli eshte dita simbol e betejes popullore per rezitence ndaj politikes militariste te fashizmit dhe clirimi i vendit prej tij nga forcat partizane ne fund te luftes se dyte boterore, ne vitin 1945. Ceremonai zyrtare u mbajt ne sheshin Venezia ne Rome, me pjesemarrjen e presidentit te vendit Serxhio Matarela dhe kryeministrit Mateo Renzi. Ne ceremoni u nderuan te renet gjate luftes dhe u perkujtua dita kur Forcat Antifashiste vendase, se bashku me Aleatet cliruan vendin nga Forcat Fashiste te Musolinit dhe Nazistet. Presidenti italian vendosi nje kurore me lule ne memorialin kushtuar Deshmoreve te Luftes.

Sicred