KRYEFAQJA » LAJME » Ish deputeti i PDIU-së Aqif Rakipi nis betejën ligjore

Ish deputeti i PDIU-së Aqif Rakipi nis betejën ligjore

Ish deputeti i PDIU-së, Aqif Rakipi, i shkarkuar me 5 vota pro dhe dy kundër, nga mandati i deputetit, ngre padi ndaj kuvendit duke nisur një tjetër betej ligjore. Tre ditë më parë, me kërkesë të prokurorisë, Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve i hoqi mandatin e deputetit. Rakipi ju drejtua sot Gjykatës së Apelit Administrativ duke kërkuar shfuqizimin e vendimit të Kuvendit nr.17 pika Ç të vitit 2016. Vendimi për të hequr mandatin e deputetit Çam, erdhi pasi nga prokuroria u konstatuan shkelje te ligjit për dekriminalizimin.

Sicred