KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Irani voton sot për zgjedhjet presidenciale

Irani voton sot për zgjedhjet presidenciale

56 milionë iranianë do të vendosin sot mes perëndimit apo izolimit. Kanë nisur në Iran, votimet për zgjedhjet presidenciale mes presidentit aktual Hassan Rohani, i cili po lufton për të mbajtur vendin në rrugën e reformave dhe rivalit të tij Ebrahim Raisi, klerik i krahut më të ashpër konservator. Sipas analistëve, Rohani mund të jetë i favorizuari nga opinioni publik por Raisi ka mbështetjen e një organizmi të fuqishëm shtetëror të klerikëve si edhe të medias zyrtare. Vëzhguesit besojnë se shanset e Rohanit për një mandat të dytë mund të vijnë vetëm nga një pjesëmarrje e lartë në votime.

Sicred