KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Iraku tronditet nga sulmet vdekjeprurëse
Iraku tronditet nga sulmet vdekjeprurëse

Iraku tronditet nga sulmet vdekjeprurëse

Të paktën 27 persona kanë humbur jetën nga dy sulme  me bomba  gjatë 24 orëve të fundit në Irak. Shpërthimi i parë ndodhi në lagjen Karrada të Bagdadit. Terroristët pjesëtarë të organizatës terroriste DAESH shpërthyen autobombën përpara një dyqani akulloresh, të frekuentuar nga familjet pas iftarit. Në këtë sulm gjetën vdekjen 16 persona dhe u plagosën rreth 80 të tjerë. Ndërsa sulmi tjetër ndodhi disa orë më vonë. Sulmet vijnë vetëm disa ditë pas fillimit të muajit të Ramazanit.

Sicred