KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Irak: Rreth 9.000 civilë ikin nga zona perënimore e Mosulit
Irak: Rreth 9.000 civilë ikin nga zona perënimore e Mosulit

Irak: Rreth 9.000 civilë ikin nga zona perënimore e Mosulit

Gati 9.000 civilë kanë ikur vetëm dje nga sektori perëndimor i Mosulit, në Irak, ku vazhdojnë luftimet ndërmjet forcave qeveritare irakiane dhe ushtarëve të ISIS-it që akoma kanë nën kontroll pjesën më të madhe të zonës.

Ministri pëe emigrantët dhe të shpërngulurit, Jassem Mohammad al Jaff, tha se 8.735, burra, gra dhe fëmijë kanë arritur zonën e kontrolluar nga forcat irakiane për t’u strehuar dhe janë vendosur në kampet për refugjatët Jada dhe Hamam Alil. Ky është numri më i madh i civilëve që kanë ikur që nga fillimi i sulmeve për të marrë pjesën perënimore të Mosulit.

Sicred