KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Irak: Ngadalëson sulmi drejt Mosulit
Irak: Ngadalëson sulmi drejt Mosulit

Irak: Ngadalëson sulmi drejt Mosulit

Ngadalëson sulmi drejt Mosulit i ushtrisë irakiane nga jugu, dhe në veçanti ai i ushtarëve Peshmerga kurdë nga lindja, pasi që dje vetë kurdët patën thënë se kanë arritur rreth 50 kilometra pranë Mosulit.

Një e dërguar e televizionit mbarëarab Al Arabija pranë vijave ballore ndërmjet forcave kurde dhe ushtarëve të ISIS-it njofton se Peshmerga-t janë pothuajse të ndalur, pasi pohuan dje se kanë marrë kontrollin e 8 ose 10 fshatrave në lindje të Mosulit, qyteti bastion i Shtetit Islamik.

E njëjta gazetare nënvizon që nga disa prej këtyre fshatrave shikohen akoma të ngrihen shtylla tymi si pasojë e zjarreve të vëna nga zhihadistët, që duket se janë akoma aty. Në veçanti, kurdët nuk kanë arritur akoma të marrin nën kontroll fshatin kryesor të krishter të këtij rajoni, Bartelën.

Sicred