KRYEFAQJA » LAJME » Bota » IOM: VENEZUELA PO I AFROHET KRIZËS SË REFUGJATËVE TË VITIT 2015 NË MESDHE

IOM: VENEZUELA PO I AFROHET KRIZËS SË REFUGJATËVE TË VITIT 2015 NË MESDHE

Agjencia e OKB-së për migracionin, IOM,  ka bërë të ditur se Venezuela po i afrohet të njëjtit moment krize të refugjatëve që u pa në vitin 2015 në Mesdhe. Paralajmërimi erdhi pas fqinjët e atij vendi po përpiqen të ndalin lëvizjen e njerëzve të cilët po i largohen krizës ekonomike të Venezuelës. Peruja vendosi rregulla më të forta kufitare në kufi këtë të shtunë, një ditë pasi një gjykatë rrëzoi përpjekjet e Ekuadorit për të shtrënguar kontrollet e tij në kufi. Më shumë se dy milionë venezuelianë janë larguar nga vendi i tyre që nga viti 2014. Ata largohen për shkak të situatës së vështirë ekonomike, mugensës së ushqimit, ilaceve dhe mallrave të tjera bazë.

Sicred