KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Infatntino në krye të FIFA-s
Infatntino në krye të FIFA-s

Infatntino në krye të FIFA-s

Gianni Infantino është zgjedhur Presidet i ri i FIFA-s. Ai ai fituar ndaj Sheikh Salman al-Khalifan. Zgjedhjet në FIFA shkuan në raundin e dytë, ku Gianni Infantino mori 115 vota nga 104 që  i mjaftonin. Ai ka qenë për 9 vite me radhe sekretari i përgjithshëm i UEFA-s dhe krahu i djathtë i Platinisë. “Kemi punuar për 9 vite me radhë së bashku. Eshtë një punëtor i madh. Unë kam besim tek ai” i tha Platini gazetës “L’Equipe” në prag të votimit. Avokat në profesion, Infantino ka ditur të ruajë imazhin e një njeriu me integritet të pa prekur nga era e periudhës korruptive Blater.

Sicred