KRYEFAQJA » LAJME » Indonezia sërish goditet nga tërmeti

Indonezia sërish goditet nga tërmeti

Ishulli indonezian, Lombok është goditur sërish nga një tërmet. Vëzhguesi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara ka njoftuar se tërmeti ka qenë 5.9 ballë dhe është raportuar për disa ndërtesa të shëmbura.Tërmeti ndodhi rreth orës 05:25 me orën lokale të mëngjesit së të enjtes. Për momentin nuk raportohet për viktima shkruan BBC. Kujtojnë që ditën e diel më 5 gusht ishulli Lombok u godit nga një tërmet i fuqishëm 7 ballë i shkallër rihter që la të vdedur 131 persona e shkatërroi shumë ndërtesa.
Qeveria ka deklaruar që më shumë se 1,400 persona janë plagosur dhe se rreth 156,000 të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Sicred