KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi » Inceneratorët, polemika në parlament

Inceneratorët, polemika në parlament

Historia e ndërtimit të inceneratorëve në Elbasan, Fier e Tiranë ishin në vemendje të një interpelance parlamentare të kërkuar nga opozita.
Ministri i Infrastrukturës dhe Energjitikës Damian Gjinushi tha se alternativa më e mirë për ti dhënë zgjidhje mbetjeve janë inceneratorëet. Ai tha se parteneriteti publik privat është e vetmja zgjidhje për ndërtimin e tyre.
Por për deputeten e PD Jorida Tabaku, kontratat për inceneratorët janë skeme mafioze. “Aq i rëndësishëm ishin koncesionet e inceneratore sa iu dhanë një firme që kishte vetëm 1000 euro kapital” ironizoi zonja Tabaku.
Ndërsa në parlament debatohej rreth kësaj çështjeje, jashtë tij grupe ambientalistësh protestonin kundër tyre.

Sicred