KRYEFAQJA » LAJME » Bota » I nxehti në Marok i papërballueshëm
I nxehti, në Marok, i papërballueshëm

I nxehti në Marok i papërballueshëm

Ashtu si një numër qytetesh në Mbretërinë e Marokut, Khenifra po dëshmon një rritje dramatike të temperaturave, duke detyruar banorët e saj të lënë shtëpitë e tyre për pishina dhe hapësira publike në kërkim të temperaturave më të lehta. Në mes të kësaj, fëmijët dhe të moshuarit, në veçanti, duket të jenë ndër më të prekurit, me disa që janë transferuar në trajtim mjekësor. Në këtë temë, Al-Hussein Youabed, Drejtor i Departamentit të Komunikimit të Drejtorisë Kombëtare të Meteorologjisë, konfirmoi se temperatura e regjistruar gjatë kësaj jave në Marok është 15 gradë më e lartë se mesatarja e saj sezonale, duke treguar se moti do të vazhdojë deri të mërkurën 20 korrik.

Sicred