KRYEFAQJA » LAJME » Bota » I ftohti ekstrem në SHBA, 22 persona humbin jetën
I ftohti ekstrem në SHBA, 22 persona humbin jetën

I ftohti ekstrem në SHBA, 22 persona humbin jetën

Të paktën 22 persona kanë humbur jetën në mbarë Shtetet e Bashkuara të Amerikës si pasojë moti të ftohtë ekstrem. Tashmë, temperaturat dyshifrore nën zero, pritet të përhapen edhe në zonën e Bregut Lindor, ku përfshihet Virxhinia dhe Fermonti. Një stuhi filloi disa ditë më parë në Gjirin e Meksikës dhe së pari goditi Floridan. Deri të enjten, ajo po bënte kërdi duke çuar në shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme. Tejet i prekur nga moti ekstreme është edhe Massachusettsm, ku pas reshjeve të shumta të shiut është përfshirë nga ngrirje ekstreme. Makinat kanë mbetur në rrugë si pasojë e akullit. Kushtet brutale të ftohta pritet të vazhdojnë të mbështjellin bregun lindor të SHBA më shumë këtë fundjavë.

Sicred