KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Havanë: Kolumbia dhe FARC i japin fund luftës
Havanë: Kolumbia dhe FARC i japin fund luftës
EPA/MAURICIO DUENAS CASTANEDA

Havanë: Kolumbia dhe FARC i japin fund luftës

Qeveria kolumbiane dhe kryengritësit e Forcave të Armatosura Revolucionare të Kolumbisë (FARC) kanë arritur një marrëveshje historike që i jep fund luftës guerilase në Amerikën Latine.

Këtë njoftim e kanë bërë në Twitter biseduesit e dy krahëve, duke i rezervuar për më vonë detajet e përfundimeve pozitive të bisedimeve në Havana, Kubë. Kështu për vendin hapet një kapitull i ri, pas mbi një gjysmë shekulli përplasjesh të përgjakshme politike.

Sicred