KRYEFAQJA » LAJME » Gruevski, 20 ditë afat për qeverinë e re
Maqedoni, përgjimet konfiskohet pasaporta e Gruevskit

Gruevski, 20 ditë afat për qeverinë e re

Një muaj pas zgjedhjeve të parakohshme në Maqedoni, presidenti i vendit Gjorge Ivanov i dorëzoi mandatin për krijimin e qeverisë së re Nikolla Gruevskit, kryetar i partisë politike VMRO-DPMNE, e cila ishte partia e parë fituese në zgjedhje. E hëna e sotme ishte dhe afati i fundit ligjor për këtë hap të zotit Ivanov.
Zoti Gruevski pritet të nisi bisedimet me partitë partnere për të bashkëqeverisur. Për të arritur synimin e tij ai ka kohë deri më 29 janar. Por në zgjedhjet e 11 dhjetorit, VMRO-DPMNE ka fituar 51 deputetë, dhe sipas ligjit për të formuar qeverinë duhen 61 nga 120 deputetët e Kuvendit të Maqedonisë. Në të kaluarën partnere e tij ka qenë partia e shqiptarëve BDI, e cila aktualisht ka 10 deputetë, numri i nevojshëm për të krijuar qeverinë. Por një marrëveshje e arritur mes partive shqiptare së fundi, duket se e bën të pamunduar që ato të futen në koalicion me partinë e zotit Gruevski. Dy ditë më parë, BDI, Besa dhe Aleanca për Shqiptarët publikuan platformën e përbashkët për negociatat në krijimin e qeverisë. Kjo platformë ka kushte mjaftë të forta për partinë që do të ketë kryeministrin. Sipas ligjit, nëse zoti Gruevski nuk formon dot qeverinë, mandatin për krijimin e qeverisë e e merr partia e dytë në zgjedhje, që është LSDM  e Zoran Zaev e cila ka fituar 49 deputetë. Të gjitha partitë shqiptare kanë 20 deputetë shifër kjo e lakmueshme për çdo kryeministër.

Sicred