KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Greqi, Toskas: Zjarret janë të qëllimshëm
Greqi, Toskas: Zjarret janë të qëllimshëm

Greqi, Toskas: Zjarret janë të qëllimshëm

Qeveria dhe të gjitha forcat e shtetit janë në gatishmëri të plotë dhe do të kufizojmë sa më shumë të jetë e mundur dëmet nga zjarret në Kineta, deklaroi ministri grek i Mbrojtjes Civile, Nikos Toskas. ”Zjarret në zonën malore të Jeranias mund të jenë rezultat i zjarrvënies së qëllimshme dhe autoritetet po hetojnë”, theksoi ai. “Këto zjarre janë të qëllimshme. Natën e kaluar ne patëm dy vatra, po në Jerania, që i vumë shumë shpejt nën kontroll. Sapo zjarri në Kineta u përhap, një tjetër zjarr shpërtheu pranë rafinerisë në Aspropirgos”, shtoi Toskas.

Sicred