KRYEFAQJA » LAJME » Një tërmet me magnitudë 5.3 ballë godet Kretën

Një tërmet me magnitudë 5.3 ballë godet Kretën

Një tërmet me magnitute 5.3 ballë të shkallës rihter ka goditur ishullin grek të Kretës. Aktiviteti sizmik u regjistrua pak pas mesnate por ekpertët u shprehën se nuk pati dëme serioze pasi epiqendra e tij ishte shumë larg bregut jugor të ishullit. Rreth 700 mijë turistë vizitojnë ishullin çdo vit. Gjatë muajit që lamë pas, një tërmet me magnitudë 6.7 ballë të shkallës rihter goditi rezortet turistike në Greqi dhe Turqi, duke shkaktuar vdekjen e dy turistëve në Ishullin Kos të Greqisë dhe plagosjen e rreth 500 të tjerëvë në rajonin e Detit Egje.

Sicred