KRYEFAQJA » LAJME » Gjyqi i Haradinajt; Sot vendoset se si do të proçedohet me çështjen
ramush-haradinaj, ceshtja haradinaj, france, kosove, rajoni

Gjyqi i Haradinajt; Sot vendoset se si do të proçedohet me çështjen

Në Kolmar të Francës sot vendoset nëse Ramush Haradinaj do të ekstradohet në Serbi apo do të lirohet përfundimisht nga fletëarrestet e Beogradit. Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj pret lirimin nga gjykata franceze, ku po mbahet që nga data 4 janar kur është arrestuar sipas një fletarresti të Serbisë, nën akuzat për krime lufte. Serbia ka kërkuar ekstradimin e tij dhe nxjerrjen para gjykatave serbe, ndërsa Haradinaj thotë se në aktakuzën e Serbisë, me të cilën kërkohen ekstradimi, “nuk ka asgjë të re me të cilën nuk është përballur edhe në Hagë”, ku dy herë është shpallur i i lirë ndaj akuzave për krime lufte. Avokati i Ramush Haradinajt, pohon se “kërkesa e Serbisë për ekstradim është e pabazuar”, e madje edhe “keqpërdorim i rëndë i të drejtës ndërkombëtare.

Sicred