KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Gjermania drejt zgjedhjeve të përgjithshme, Merkel synon mandatin e katërt
Gjermania drejt zgjedhjeve të përgjithshme, Merkel synon mandatin e katërt

Gjermania drejt zgjedhjeve të përgjithshme, Merkel synon mandatin e katërt

Më 24 Shtator 2014, sipas vendimit të qeverisë gjermane, do të mbahen zgjedhjet e përgjithshme në Gjemani, për përcaktimin e Kancelarit dhe të deputeteve të Bundestagut (Parlamenti Federal).
Në bazë të sondazheve Partia e Qendres se Djathte qe mbeshtet zonjen Merkel rezulton rreth 14% mbi PSD me kandidat Martin Schulz, ish kryetar i Parlamentit Europian.
Në pankartat e fushatës ajo lavdërohet si “inteligjente, e ekuilibruar dhe e vendosur”, që premton ta mbajë Gjermaninë “në rrugën e suksesit”. Udhëheqësit e Bashkimit Europian shpresojnë se Kancelarja Merkel do ta forcojë pozitën e bllokut, ndërsa merr veten nga krizat e shumta.
38 parti marrin pjese ne zgjedhje dhe nder me kryesoret jane:
•Partia Kristian Demokrate – CDU me 254 mandate ne Bundestagun aktual
•Partia Social-Demokrate SPD me 193 mandate
•E Majta – Die Linke me 64 mandate
•Aleanca 90/ Të Blertët  me 63 mandate
•Partia e Bashkimit Kristian Social – CSU me 56 mandate
•Partia Liberale Demokratike – FDP me 0 mandate
•Alternativa për Gjermaninë AfD me 0 mandate
Nga sondazhet rezulton se ka disa mundësi  për të krijuar koalicionet qeverisëse
1)Koalicioni “Jamajka” mes CDU, FDP dhe të Blertëve
2)Koalicioni CDU-FDP
Për herë të parë në zgjedhjet e përgjithshme konkurron një parti populiste e ekstremit të djathte që është kundër emigrantëve FDP.

Sicred