KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Gjermani: Bundestagu voton për ndërhurjen kundër ISIS
Gjermani: Bundestagu voton për ndërhurjen kundër ISIS

Gjermani: Bundestagu voton për ndërhurjen kundër ISIS

Bundestagu gjerman ka miratuar me një maxhorancë të madhe ndërhyrjen ushtarake në Siri kundër shtetit islamik. Nga 598 të pranishëm 445 deputetë votuan për ndërhyrjen ndërsa 146 ishin kundër saj, shtatë të tjerë nuk kanë votuar.

Në këtë ndërhyrje parashikohet të marrin pjesë deri në 1.200 ushtarë gjermanë, të dërgohen gjashtë tornado vëzhgimi, të ketë shërbim satelitor, një anije lufte dhe një avion për furnizimin në fluturim.

Sicred