KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Fronti al Nusra ndahet nga Al Kaida
An image released on July 28, 2016 by Al-Manara al-Bayda, the official news arm of Al-Nusra Front, Al-Qaeda's Syrian affiliate, allegedly shows the group's chief Abu Mohammad al-Jolani at an undisclosed location, in the first ever picture to be released of him. The Al-Nusra Front - which is expected to announce its break from Al-Qaeda - is a jihadist group allied with rebels fighting Syrian leader Bashar al-Assad. Al-Nusra, an offshoot of the Islamic State in Iraq, Al-Qaeda's former Iraqi affiliate, first emerged in January 2012 -- 10 months after the start of anti-government protests that were brutally repressed by the Assad regime, leading to a multi-sided conflict which continues today. The Arabic writing reads: "Soon, a televised speech by Sheikh Abu Mohammad al-Jolani.” / AFP PHOTO / Al-Manara Al-Baydaa / Handout

Fronti al Nusra ndahet nga Al Kaida

Grupi radikal Fronti Al Nusra ka njoftuar se është ndarë nga organizata terroriste, Al Kaida, me rënien dakord të kësaj të fundit, një lëvizje kjo që thuhet se është bërë me qëllim të evitohet si cak i sulmeve ajrore ruse dhe amerikane. Grupet e lidhura me Al Kaidën dhe Shtetin Islamik janë hequr me qëllim nga një armëpushim sirian dhe negociata të paqes, dhe se të dy supër fuqitë ushtarake botërore i kanë pasur cak të sulmeve të tyre ajrore. Lideri i grupit sirian, Abu Mohamad aj Golani, ka thënë për televizionin Al Jazeera më 28 korrik se grupi do të vazhdojë me emrin e ri, Fronti Fateh el Sham, dhe se “nuk do të ketë asnjë lidhje me palë të huaja”. Liderët e Al Kaidës në një njoftim të bërë ndaras nga ky e kanë kërkuar ndarjen që “të ruajnë të mirën e Islamit”. Por, grupi vazhdon të kërkojë qëllimin e themelimit të kalifatit mbështetur në ligjin islamik. Zyrtarët amerikanë janë skeptik për këtë ndryshim. Shefi i inteligjencës amerikane, James Clapper, e ka quajtur “një lëvizje marketingu” këtë ndarje.

Sicred