KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Firence, shpërthen një pako bombë, plagoset polici
Firence, shpërthen një pako bombë, plagoset polici

Firence, shpërthen një pako bombë, plagoset polici

Një pako bombë është gjetur në orët e para të mëngjesit në një librari në qytetin e Firences, e cila konsiderohet njëkohësisht dhe selia e partisë politike Casa Pound, e njohur për frymën e saj ekstremiste të djathtë. Gjatë çaktivizimit të bombës ka mbetur i plagosur një oficer policie.
Ka qënë një patrullë policie që rreth orës, 5.30 minuta, të mëngjesit të sotëm ka identifikuar një çantë të dyshimtë të vendosur në qepenat e kësaj librarie. Brenda çantës ndodhej pako bomba e cila ka shpërthyer në momentin që një oficer policie i skuadrës speciale, po pëpiqej ta çaktivizonte.
Oficeri i policisë ka marrë plagë të rënda në njërin krah si dhe rrezikon të humbas shikimin në njërin sy. Policia italiane ka nisur hetimet për zbardhjen e ngjarjes.

Sicred