KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Finlandë, 2 të vrarë dhe 6 të plagosur në një sulm me thikë
Finlandë, 2 të vrarë dhe 6 të plagosur në një sulm me thikë

Finlandë, 2 të vrarë dhe 6 të plagosur në një sulm me thikë

Dy vetë janë vrarë dhe të paktën gjashtë të tjerë janë plagosur kur një person i sulmoi ata me thikë, në qytetin Turku në Finlandë, njoftuan burime të policisë. Policia tha se ajo qëlloi njeriun që sulmoi disa njerëz. Sulmuesi është marrë në paraburgim pasi u qëllua në këmbë, shtoi ajo.
Ngjarja e rëndë ndodhi të premten pas mesidtës në zonën Puutori-Market Square. Policia ka paralajmëruar se sulmuesit e tjerë mund të mbeten të lirë dhe u kërkoi njerëzve të qëndrojnë larg qendrës së qytetit.
Drejtori i Spitalit të Universitetit të Turku, Petri Virolainen u tha gazetarëve se së paku tetë vetë ishin dërguar me lëndime dhe një person kishte vdekur. Në një konferencë për shtyp më vonë, policia konfirmoi një vdekje të dytë.

Sicred