KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Filipine, vullkani Mayon rrezikon banorët
Filipine, vullkani Mayon rrezikon banorët

Filipine, vullkani Mayon rrezikon banorët

Vullkani Mayon në Filipine, sërish përbën rrezik për banorët e zonës. Rrjedha vullkanike e Mayon mund të bëhet shkak për varrosjen e komuniteti pranë tij, si pasojë e shiut të madh. Mijëra banorë të zonës janë larguar nga frika e një shpërthimi vjedkjeprurës. Ka qënë Instituti i Vullkaneve dhe Sizmologjisë në Filipine që lëshoi ​​paralajmërimin pasi shirat e dendur e rrethuan vullkanin e Mayonit. Rreziku mund të vijë nëse rreshjet e shiut mund të kombinohen me hirin vullkanik dhe mund të sjellin shifra vdekjeprurëse tek banorët e zonës. Prej vitesh vullkani i Mayon është kthyer në shqetësim për atutoritet, pasi kombinimi i hirit dhe shkëmbijve me rreshjet e shiut, ka rezikuar zonën.

Sicred