KRYEFAQJA » LAJME » Erdogan dënon sulmin në Stamboll
Erdogan dënon sulmin në Stamboll

Erdogan dënon sulmin në Stamboll

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka dënuar sulmin në Stamboll natën e ndërrimit të viteve ku një person i armatosur që lloi mbi turmë duke vrarë 39 persona dhe plagosi 69 të tjerë. Ai e konsideroi sulmin si të neverishtshëm, “përpjekje për të shkatërruar moralin e vendit tonë dhe për të krijuar kaos me qëllim për të goditur paqen e kombit tonë”.
Ndërkaq policia turke po kërkon për personin që kreu sulmin, ndërsa në spitale po identifikohen viktimat. 15 nga të vrarët ishin turistë të huaj.

Sicred