KRYEFAQJA » LAJME » E martë 16 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E martë 16 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

 

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet nga nje qender depresive me presion te ulet atmosferik e cila diten e Merkure do ti afrohet vendit tone duke sjelle rreshje shiu me intesitet te larte te shoqeruar me stuhi dhe ere te vrullshme me shpjetesi mbi 30 m/sek ne brigjet e detit Adriatik dhe detit Jon.

Temperaturat e regjistruara minimale (Tn) dhe maksimale (Tx) dt 15 Janar 2018

Shkoder 5.0 °C / 9.0 °C lartesia ne nivel deti (43 m)

Kukes 0.0 °C / 3.0 °C lartesia ne nivel deti (354 m)

Lezhe 6.0 °C/ 10.0 °C lartesia ne nivel deti (5 m )

Peshkopi -1.0 °C / 3.0 °C lartesia ne nivel deti (657 m)

Durres 7.0 °C / 12.0 °C lartesia ne nivel deti (15 m)

Tirane 8.0 °C / 11.0 °C lartesia ne nivel deti (89 m)

Kucove 6.0 °C / 15.0 °C lartesia ne nivel deti (32 m )

Vlore 87.0 °C /16.0 °C lartesia ne nivel deti (1 m)

Korce 1.0 °C / 9.0 °C lartesia ne nivel deti (889 m)

Gjirokster 3.0 °C / 10.0 °C lartesia ne nivel deti (193 m)

E Marte 16 Janar 2018

E Marte 16 Janar 2018 moti do te jete me vranesira mesatare deri te dendura te cilat do te shoqerohen me rreshje shiu me intesitet te ulet deri ne mesatar. Zona verilindore dhe juglindore do te jete kryesisht e vranet dhe rreshje te pakta. Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtesi maksimale deri ne 15 m/sek. Valezimi do te jete i forces 5 me lartesi 1,5 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te pesojne rritje ne te dyja ekstremet.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 0/6 °C

Zonat e uleta 7/14 °C

Zonat bregdetare 9/15 °C

Kosova per diten Marte dt 16 Janar do te kete mot me alternime vranesirash dhe rreshje shiu, nuk do te mungojne edhe kthjellime te perkohshme. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera 1 °C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 5 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Merkure 17 Janar 2018

E Merkure dt 17 Janar 2018 vendi yne do te perfshihet nga nje qender ciklonike e cila do te sjelle rreshje shiu dhe stuhi te shoqeruara me shkarkesa elketrike pergjate vijes bregdetare dhe zones qendore. Era do te jete e vrullshme me shpjetesi e cila do ti kaloje mbi 30 m/sek ne bregdet me drejtim Jugperendim (SW) ne pjesen e dyte te dites. Valezimi do te jete i forces 6 me lartesi 4,0 deri ne 6,0 meter ne det te hapur. Temperaturat do te pesojne rritje ne te dyja

ekstremet.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 2/8 °C

Zonat e uleta 8/17 °C

Zonat bregdetare 9/18 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred