KRYEFAQJA » LAJME » Egjipti pret Kupën e Kombeve 2019

Egjipti pret Kupën e Kombeve 2019

Egjipti do të presë Kupën e Kombeve të 2019-ës. Kështu u vendos në Komitetin ekzekutiv të CAF-it, i cili preferoi Egjiptin përkundër Kamerunit. Kërkesa e këtyre të fundit nuk u miratua për shkak të vonesave në përgatitjet dhe shqetësimet lidhur me sigurinë. Kameruni është përballur me sulme të vazhdueshme të xhihadistëve të Boko Haramit në veri dhe një konflikti midis ushtrisë dhe separatistëve në dy rajonet anglishtfolëse në perëndim. Afrika e Jugut e ka gati infrastrukturën e nevojshme pasi ka pritur Kupën e Botës në 2010 dhe Kupën Afrikane të Kombeve të 2013. Do të jetë hera e pestë që Egjipti do të zhvillojë shfaqjen bienale të futbollit afrikan pas vitit 1959, kur vendi u quajt Republika Arabe e Bashkuar, 1974, 1986 dhe 2006. Egjipti hyri vetëm në garën për të pritur Kupën e Kombeve. Maroku u tërhoq në mes të muajit dhjetor 2019. Maroku ishte favorit sipas mediave, por në fund tha se nuk donin të konkurronin kundër një kombi arab. Egjipti mburret me stadiumet ndërkombëtare që ka të cilat i plotësojnë të gjitha kushtet, si në Kajro me 72,000 spektatorë dhe stadiumi Borg El Arab në Aleksandri me 87,000 spektatorë. I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i tifozëve egjiptianë, të cilët e mirëpresin Kupën e Kombeve me entuziazëm.

Sicred
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com