KRYEFAQJA » LAJME » E Shtunë, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria sot do të ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore relativisht të qëndrueshme. Moti do të jetë me vranësira mesatare kryesisht në zonën jugore,
Zonat qendrore dhe veriu i vendit do të ketë mot të kthjellet dhe alternime vranësirash. Era do të jetë Pereëndim (W) me shpejtësi deri në 7 m/sek. Valëzimi në detet Adriatik dhe Jon do të jetë i forcës 3 ballë.
Temperaturat
Zonat malore 8/18 gradë celcius
Zonat e uleta 14/27 gradë celcius
Zonat bregdetare 15/26 gardë celcius
Kosova do të ndikohet nga masa ajrore më të freskëta . Moti do të jetë me alternime vranësirash dhe kthjellime. Prania e mjegullës në orët e para të ditës.
Temperaturat do të luhaten në vlera 7 /18 gradë celcius.
Sicred