KRYEFAQJA » LAJME » E Shtunë 6 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 6 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore te qendrueshme te ngrohta me origjine Mesdhetare te cilat do te kushtezojne Shqiperine ne fundjave me mot te qendrueshem dhe temperatura te larta.

E Shtune 06 Janar 2018

Shqiperia diten e Shtune dt 06 Janar 2018 do te jete me mot te qendrueshem me vranesira mesatare te shoqeruar me mjegull pergjate Ultesires perendimore. Ndersa zona lindore do te jete me teper me kthjellime, ku nuk do te mungoje mjegulla ne oret e para te mengjesit. Era do te jete me drejtim Jug (S) me shpejtesi 8- 15 m/sek. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,25 deri ne 1,5 meter ne det te hapur. Temperaurat do te jene me rritje.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 2/14 °C

Zonat e uleta 8/19 °C

Zonat bregdetare 10/19 °C

Kosova per diten Shtune do te jete me mot te kthjellet dhe vranesira te pakta deri ne mesatare. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten 0 °C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 11 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Diel 07 Janar 2018

Shqiperia diten e Diel dt 07 Janar 2018 do te vazhdoje te jete me mot te qendrueshem me diell dhe vranesira te pakta deri ne mesatare ne zonat malore. Era do te jete me drejtim Juglindje (SE) me shpejtesi 8- 12 m/sek ne bregdetin Jon. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,25 deri ne 1,5 meter ne det te hapur. Temperaurat do te vazhdojne me rritje.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 2/15 °C

Zonat e uleta 9/20 °C

Zonat bregdetare 11/20 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred