KRYEFAQJA » LAJME » E Shtunë 30 Dhjetor 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Premte 15 Dhjetor 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 30 Dhjetor 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqiperia sot dt 30 Dhjetor 2017 po ndikohet nga periferia e presionit te larte atmosferik. Moti per oret ne vijim do jete me diell dhe vranesira te pakta deri ne mesatare .Era do te jete me drejtim Veriperendim (NW) me shpejtesi 8 deri ne 15 m/sek ne bregdetin Jon. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,25 deri ne 2,5 meter ne det te hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -1/5 grade celcius

Zonat e uleta 2/12 grade celcius

Zonat bregdetare 6/13 grade celcius

Kosova per diten e sotme po ndikohet nga masa ajri te ftohta te veriore. Moti do jete me alternime kthjellimesh dhe vranesira mesatare te shoqeruar me mjegull pergjate luginave. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten -1 grade Celcius vlera me e ulet ne mengjes deri ne 3 grade vlera me e larte ne mesdite.

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred