KRYEFAQJA » LAJME » E Shtunë 3 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 3 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit ne fundjave do te perfshihet nga nje qender ciklonike e cila do te kushtezojne ne vendin tone mot me rrehsje shiu dhe ere te vrullshme kryesisht ne Bregdet.

E Shtune 03 Shkurt 2018

Dita e Shtune dt 03 Shkurt 2018 i gjithe vendi do te perfshihet nga rreshje shiu te shoqerura me stuhi dhe shkarkesa elektrike te pergjate Ultesires perendimore me aktivitet kryesor ne pjesen e pare te dites. Ne mesdite dhe pasdite rreshjet do te zhvendosen ne Jug dhe Juglindje. Era do te jete me intesitet te larte me drejtim Jug(S) me shpejtesi 15 deri ne 35 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 5-6 balle me lartesi vale 4,0 deri ne 6,0 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me rritje ne te dyja vlerat.

Zonat malore 6/12 °C

Zonat e uleta 10/18 °C

Zonat bregdetare 11/18 °C

Kosova per diten e Shtune dt 03 Shkurt do te jete me mot te vranet dhe rreshje shiu. Temperaturat do te pesojne rritje dhe ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera 6°C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 11 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Diel 04 Shkurt 2018

Edhe e Diela dt 04 Shkurt moti do te jete me vranesira dhe rreshje shiu me aktivitet kryesor ne oret e para te mengjesit. Gradualisht gjate dites dhe pasdite rreshjet do te jene me intesitet te ulet. Ne Verilindje dhe Juglindje do te kete rreshje bore ne lartesite 700 deri ne 1000 metra mbi nivelin e detit. Era do te jete me intesitet te larte me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtesi 8m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 3 balle me lartesi vale 0,5 deri ne 1,0 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me renie ne te dyja vlerat.

Zonat malore -1/10 °C

Zonat e uleta 6/13 °C

Zonat bregdetare 8/14 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred