KRYEFAQJA » LAJME » E shtunë 27 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Enjte 22 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E shtunë 27 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

 

Gadishulli I Ballkanit kete fundjave do te vazhdoje te jete i mbrojtur nga presion i larte atmosferik i cili do kushtezoje edhe vendin tone mot te qendrueshem me diell dhe temperatura ne rritje.

E Shtune 27 Janar 2018

Dita Shtune 27 Janar 2018 moti do te jete me kthjellime dhe vranesira mesatare pergjate Ultesires perendimore. Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtesi deri ne 7 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 2 me lartesi vale 0,1 deri ne 0,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te vijojne me rritje .

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -3/10 °C

Zonat e uleta 3/16 °C

Zonat bregdetare 6/16 °C

Kosova per diten e Shtune dt 27 Janar do te jete me mot te kthjellet dhe mjegull pergjate luginave. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera -3°C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 8 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Diel 28 Janar 2018

Edhe dita e Diel 28 Janar 2018 do te dominoje mot i kthjellet dhe vranesira te shoqeruar me mjegull pergjate adriatikut si pasoje e lageshtires ne ajer. Ndersa ne zonat malore do te mbizoterojne kthjellimet. Era do te jete me drejtim Veriperendim (NW) me shpejtesi deri ne 7 deri ne 15 m/sek ne bregdetin Jon. Valezimi do te jete i forces 3 me lartesi vale 0,5 deri ne 1,25 meter ne det te hapur. Temperaturat do te vijojne me rritje ne te dyja ekstremet .

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -1/11 °C

Zonat e uleta 5/17 °C

Zonat bregdetare 7/17 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred