KRYEFAQJA » LAJME » E Shtune 25 Nëntor 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E mërkurë 7 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtune 25 Nëntor 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria sot dt 25 Nëntor 2017 po ndikohet  nga qarkullimi i masave ajri të qëndrueshme. Moti për orët në vijim do jetë me kthjellime dhe vranesira të mesatare  të shoqëruar me mjegull përgjate ultësires Perendimore. Zona jugore do jetë kryesisht me kthjellime. Era do të jetë me drejtim  Jugperendim (SW) me shpejtësi 7m /sek. Valëzimi do të jetë  i forcës 2 me lartesi vale 0,5 deri në 1,5 metër në det të hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore        1/14  gradë celcius

Zonat e uleta        -1/18 gradë celcius

Zonat bregdetare  7/18 gradë celcius

Kosova për ditën e sotme po ndikohet nga masa ajri të ftohta kontinentale. Moti do jetë  me vranësira  mesatare të shoqëruar me praninë e mjegullës. Temperaturat do të luhaten -1 gradë Celcius vlera më e ulët në mëngjes deri në 12 gradë vlera më e lartë në mesditë.

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred