KRYEFAQJA » LAJME » E shtunë 20 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Enjte 22 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E shtunë 20 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet nga qarkullimi I masave ajrore te paqendrueshme Veriperendimore te cilat do te kushtezojne edhe ne fundjave vendin tone me rreshje shiu dhe rreshje bore ne zonat malore.

Temperaturat e regjistruara minimale (Tn) dhe maksimale (Tx) dt 19 Janar 2018

Shkoder 2.0 °C / 8.0 °C lartesia ne nivel deti (43 m)

Kukes 2.0 °C / 10.0 °C lartesia ne nivel deti (354 m)

Lezhe 1.0 °C/ 11.0 °C lartesia ne nivel deti (5 m )

Peshkopi -3.0 °C / 5.0 °C lartesia ne nivel deti (657 m)

Durres 3.0 °C / 16.0 °C lartesia ne nivel deti (15 m)

Tirane 4.0 °C / 14.0 °C lartesia ne nivel deti (89 m)

Kucove 1.0 °C / 15.0 °C lartesia ne nivel deti (32 m )

Vlore 5.0 °C /16.0 °C lartesia ne nivel deti (1 m)

Korce -1.0 °C / 9.0 °C lartesia ne nivel deti (889 m)

Gjirokaster -2.0 °C / 8.0 °C lartesia ne nivel deti (193 m)

E Shtune 20 Janar 2018

Diten e Shtune dt 20 Janar 2018 moti do te jete jete me vranesira mesatare deri te dendura te shoqeruara me rreshje shiu me intesitet te larte ne veriperendim ku do te kete dhe shkarkesa elektrike. Ne zonat malore do te kete rreshje bore. Era do te jete me drejtim Jug (S) me shpejtesi deri ne 20-25 m/sek. Valezimi do te jete i forces 5 me lartesi vale 2,25 deri ne 4,0 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me rritje.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 2/8 °C

Zonat e uleta 8/16 °C

Zonat bregdetare 10/16 °C

Kosova per diten Shtune dt 20 Janar do te kete mot te vranet te shoqeruar me rreshje b

ore dhe rreshje shiu. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera 1 °C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 5 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Diel 21 Janar 2018

Diten e Diel dt 21 Janar 2018 moti do te vazhdoje i paqendrueshem me rreshje shiu dhe rreshje bore ne zonat malore ne lartesite 500-600 metra mbi nivelin e detit. Era do te jete me drejtim Jug (S) me shpejtesi deri ne 15 deri ne 20 m/sek ne brigjet e detit Jon. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi vale 1,25 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me renie.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 2/6 °C

Zonat e uleta 7/14 °C

Zonat bregdetare 9/14 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred