KRYEFAQJA » LAJME » E Shtune 18 Nëntor 2017 , moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtune 18 Nëntor 2017 , moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria sot dt 18 Nëntor 2017 po ndikohet nga periferia e presionit të ulët atmosferik me qënder në detin Jon. Moti për orët në vijim do jetë me alternime kthjellimesh dhe vranesira të dendura në Jug të vendit ku do të ketë dhe rreshje shiu me intesitet të ulet deri në mesatar. Era do të jetë me drejtim Verilindje (NE) me shpejtësi 8 m /sek përjashtuar brigjet e detit Jon ku shpejtësia e erës do të arrijë deri në 15 m/sek . Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 1,5 deri në 2,5 metër në det të hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 4/11 gradë celcius

Zonat e uleta 9/19 gradë celcius

Zonat bregdetare 10/19 gradë celcius

Kosova pvr diten e sotme po ndikohet nga masa ajrore të paqëndrueshme të ftohta veriore. Moti do të jetë i vranët me mjegull dhe rreshje të pakta shiu. Temperaturat do të luhaten 4 gradë Celcius vlera më e ulët në mëngjes deri në 7 gradë vlera më e lartë në mesdite.

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred