KRYEFAQJA » LAJME » E shtunë 17 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Enjte 22 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E shtunë 17 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

 


Gadishulli i Ballkanit do te vazhdoje te jete ne ndikimin e presionit te larte Atmosferik i cili do te ndikoje ne vendin tone me mot te qendrueshem dhe temperatura relativisht te larta ne mesdite. 

E Shtune 17 Shkurt 2018 

Diten e Shtune dt 17 Shkurt moti do te jete me kthjellime ne pjesen me te madhe te vendit, gradualisht ne mesdite do te shfaqen vranesira te pakta deri ne mesatare. Temperaturat do te pesojne rritje. Era do te jete me drejtimJugperendim (SW) me shpejtesi 7 m/sek ne bregdetValezimi do te jete i forces   2 lartesi vale 0,2 deri ne 1,0 meter ne det te hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore  -2/12

Zonat e uleta    2/18

Zonat bregdetare 0/18 

 

Kosova per diten e Shtune dt 17 Shkurt do te jete me mot te kthjellet dhe vranesira te pakta. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera nga -2 grade ne mengjes deri ne 8grade Celcius ne mesdite.  

E Shtune 18 Shkurt 2018 

Diten e Diel dt 18 Shkurt moti do te jete me vranesira mesatare deri te dendura te cilat gradualisht ne pjesen e dyte te dites do te shoqerohen me rreshje te pakta shiu ne Veriperendim dhe Verilindje te vendit. Era do te jete me drejtimJugperendim (SW) me shpejtesi 10-15 m/sek ne bregdetValezimi do te jete i forces 4 lartesi vale 1,2 deri ne 1,5 meterne det te hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore  1/11

Zonat e uleta    5/16

Zonat bregdetare 8/16  

MeteorologeRezarta Xhakollari 

 

Sicred