KRYEFAQJA » LAJME » E Shtunë 14 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 14 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga zonë e zgjeruar me presioni të Lartë atmosferik të pozicionuar me qëndër në ishujt Britanikë i cili do të kushtëzojnë në vendin tonë dhe Kosovë mot të qëndrueshëm. 
E Shtunë 14 Korrik 2018 
Dita e Shtunë dt 14 Korrik  moti do të jetë me diell  përgjatë vijës bregdetare dhe vranësira në shtim në mesditë në zonat malore ku sërish nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve të izoluaraEra do të jetë  e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  7- 12 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2 -3 me lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/29°C  
Zonat e  ulëta           19/33°C
Zonat  bregdetare    20/32°C
E Shtunë 14 Korrik  2018

Kosova per  ditën e Shtunë dt 14 Korrik do të jetë me alternime  kthjellimesh dhe vranësira të  pakta deri në mesatare. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera  nga 25°C  deri në 27°C .

E Diel 15 Korrik 2018 
Dita e Diel dt 15 Korrik  moti do të jetë me diell  përgjatë vijës bregdetare dhe vranësira të pakat në zonat maloreEra do të jetë  e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  7- 12 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2 -3 me lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/31°C  
Zonat e  ulëta           19/35°C
Zonat  bregdetare    20/35°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred