KRYEFAQJA » LAJME » E premte 9 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E premte 9 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore te ftohta me origjine Veriore te cilat do te kushtezojne ne vendin tone renie graduale te temperaturave.

E Premte 09 Shkurt 2018

Dita e Premte dt 09 Shkurt do te mbizoteroje mot kryesisht me vranesira dhe kthjellime ne ultesiren perendimore ne oret e para te dites nuk do te mungojne rreshje te pakta shiu, pergjate luginave do te jete e pranishme mjegulla. Era do te jete me drejtim Jugperednim (SW) m shpejtesi deri ne 8 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 3 lartesi vale 0.5 deri ne 1,5 meter ne det te hapur.

Temperaturat min dhe max

Zonat malore 0/10

Zonat e uleta 5/15

Zonat bregdetare 7/15

Kosova per diten e Premte dt 09 Shkurt do te jete me mot te kthjellet dhe vranesira mesatare. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera nga 1 grade ne mengjes deri ne 8 grade Celcius ne mesdite.

E Shtune 10 Shkurt 2018

Diten e Shtune dt 10 Shkurt serisht i gjithe vendi do te perfshihet nga rreshje shiu dhe rreshje bore ne zonat malore. Era do te jete me drejtim Verilindje (NE) m shpejtesi deri ne 10-25 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 5 lartesi vale 2,5 deri ne 4,0 meter ne det te hapur.

Temperaturat min dhe max

Zonat malore 1/5

Zonat e uleta 7/11

Zonat bregdetare 8/13

Meteorologe: Rezarta Xhakollari

Sicred