KRYEFAQJA » LAJME » E Premte 5 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Mërkurë 21 Shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 5 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet gradualisht nga afrimi i masave ajrore te qendrueshme relativsiht te ngrohta Mesdhetare te cilat do te kushtezojne Shqiperine me mot te qendrueshem dhe rritje te temperaturave.

E premte 06 Janar 2018

Shqiperia diten e Premte dt 05 Janar 2018 do te jete me mot te qendrueshem me vranesira mesatare deri te dendura ne Veri dhe Veriperendim. Ndersa zona lindore do te jete me teper me kthjellime dhe vranesira te pakta.Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtesi 15 m/sek. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,25 deri ne 2,0 meter ne det te hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -4/7 °C

Zonat e uleta 5/17 °C

Zonat bregdetare 6/17 °C

Kosova per diten Premte do te jete me mot te kthjellet dhe vranesira te pakta deri ne mesatare. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten 0 °C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 10 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Shtune 06 Janar 2018

Shqiperia diten e Shtune dt 06 Janar 2018 do te vazhdoje te jete me mot te qendrueshem me kthjellime vranesira mesatare dhe prania e mjegulles pergjate luginave ne oret e para te dites. Era do te jete me drejtim Juglindje (SE) me shpejtesi 8- 15 m/sek. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,25 deri ne 1,5 meter ne det te hapur. Temperaurat do te jene me rritje.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 2/10 °C

Zonat e uleta 8/18 °C

Zonat bregdetare 10/18 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred