KRYEFAQJA » LAJME » E Premte 29 dhjetor 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 29 dhjetor 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqiperia sot dt 29 Dhjetor 2017 po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore te paqendrueshme. Moti per oret ne vijim do jete me vranesira mesatare deri te dendura te shoqeruara me rreshje shiu dhe rreshje bore ne Verilindje dhe Juglindje. Era do te jete me drejtim Jug (S) me shpejtesi 10-15 m/sek. Valezimi do te jete i forces 5 me lartesi 1,5 deri ne 2,5 meter ne det te hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 1/6 grade celcius

Zonat e uleta 7/13 grade celcius

Zonat bregdetare 7/14grade celcius

Kosova per diten e sotme po ndikohet nga masa ajri te paqendrueshme. Moti do jete me vranesira te dendura rreshje shiu dhe rreshje bore. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten 1 grade Celcius vlera me e ulet ne mengjes deri ne 5 grade vlera me e larte ne mesdite.

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred