KRYEFAQJA » LAJME » E Premte 22 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 22 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po  ndikohet nga afrimi gradual i nje fronti të ftoperiferia e presionit të lartë atmosferik me qëndër të pozicionuar në Europën Verilindore  e cila do të  kushtëzojë në vendin tonë dhe Kosovë  mot pjesërisht të qëndrueshëm.
E Premte 22 Qershor 2018 
Dita e Premte dt 22 Qershor  moti  do të  mbetet i paqëndrueshëm pra do të jetë me kthjellime dhe vranësira në pjesën e parë të ditës të cilat në mesditë do të shoqërohen me rrebeshe shiu  dhe stuhi lokale në zonat malore dhe zonën qëndrore. Era do të jetë  me drejtim Jugperëndim (SW)  me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2  me lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur.  Temperaturat do të jenë me rënie. 
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         12/28°C  
Zonat e  ulëta           16/31°C
Zonat  bregdetare    18/30°C
E Premte 22 Qershor  2018
Kosova per  ditën e  Premte dt 22 Qershor do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare  ku nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve  lokale. Temperaturat  në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 15 °C në mëngjes deri në deri në 28°C në mesditë.
E Shtunë 23 Qershor 2018 
Dita e Shtunë dt 23 Qershor  moti  do të  mbetet i paqëndrueshëm pra do të jetë me kthjellime dhe vranësira në pjesën e parë të ditës të cilat në mesditë do të shoqërohen me rrebeshe shiu  dhe stuhi lokale në zonat malore dhe zonën qëndrore. Era do të jetë  me drejtim Jugperëndim (SW)  me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2  me lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur.  Temperaturat do të jenë me rënie. 
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         13/28°C  
Zonat e  ulëta           18/31°C
Zonat  bregdetare    20/30°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred