KRYEFAQJA » LAJME » E Premte 2 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 2 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

 

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet nga afrimi i masave ajrore te paqendrueshme me origjine Atlantike te cilat do te kushtezojne ne vendin tone mot te vranet dhe me rreshje shiu.

E Premte 02 Shkurt 2018

Dita e Premte dt 02 Shkurt 2018 moti do te jete me vranesira mesatare deri te dendura te shoqeruara me rreshje shiu me intesitet me te larte ne Veriperendim gjate pjeses se dyte te dites dhe ne mbremje ku do te shoqerohen me shkarkesa elektrike. Era do te intesifikohet me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtesi 15 deri ne 30 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 5-6 balle me lartesi vale 4,0 deri ne 6,0 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me rritje ne te dyja vlerat.

Zonat malore 3/11 °C

Zonat e uleta 8/16 °C

Zonat bregdetare 10/17 °C

Kosova per diten e Premte dt 02 Shkurt do te jete me mot te vranet dhe rreshje shiu. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera 4°C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 9 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Shtune 03 Shkurt 2018

Dita e Shtune dt 03 Shkurt 2018 i gjithe vendi do te perfshihet nga rreshje shiu te shoqerura me stuhi dhe shkarkesa elektrike te pergjate Ultesires perendimore me aktivitet kryesor ne pjesen e pare te dites. Ne mesdite dhe gjate pasdites rreshjet do te zhvendosen ne Jug dhe Juglindje. Era do te jete me intesitet te larte me drejtim Jug(S) me shpejtesi 15 deri ne 30 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 5-6 balle me lartesi vale 4,0 deri ne 6,0 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me rritje ne te dyja vlerat.

Zonat malore 4/12 °C

Zonat e uleta 9/18 °C

Zonat bregdetare 11/18 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred