KRYEFAQJA » LAJME » E premte 19 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E premte 19 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

 

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga masa ajri te ftohta me origjine kontinentale te cilat do te kushtezojne edhe ne vendin tone mot relativisht te qendrueshem.

Temperaturat e regjistruara minimale (Tn) dhe maksimale (Tx) dt 18 Janar 2018

Shkoder 5.0 °C / 12.0 °C lartesia ne nivel deti (43 m)

Kukes 2.0 °C / 9.0 °C lartesia ne nivel deti (354 m)

Lezhe 6.0 °C/ 11.0 °C lartesia ne nivel deti (5 m )

Peshkopi -2.0 °C / 6.0 °C lartesia ne nivel deti (657 m)

Durres 5.0 °C / 12.0 °C lartesia ne nivel deti (15 m)

Tirane 5.0 °C / 12.0 °C lartesia ne nivel deti (89 m)

Kucove 5.0 °C / 12.0 °C lartesia ne nivel deti (32 m )

Vlore 6.0 °C /13.0 °C lartesia ne nivel deti (1 m)

Korce -1.0 °C / 4.0 °C lartesia ne nivel deti (889 m)

Gjirokaster 4.0 °C / 11.0 °C lartesia ne nivel deti (193 m)

E Premte 19 Janar 2018

E Premte dt 19 Janar 2018 moti do te jete me kthjellime dhe vranesira mesatare deri te dendura ne Veriperendim ku do te pasohen nga rreshje te pakta shiu ne pjesen e dyte te dites. Era do te jete me drejtim Jug (S) me shpejtesi deri ne 15-20 m/sek. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 2,25 deri ne 3,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me rritje.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -2/8 °C

Zonat e uleta 4/15 °C

Zonat bregdetare 8/16 °C

Kosova per diten Premte dt 19 Janar do te kete mot te kthjellet dhe vranesira te pakta deri ne mesatare. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera -2 °C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 10 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Shtune 20 Janar 2018

Diten e Shtune dt 20 Janar 2018 moti do te jete jete me vranesira mesatare deri te dendura te shoqeruara me rreshje shiu me intesitet te larte ne veriperendim ku do te kete dhe shkarkesa elektrike. Ne zonat malore do te kete rreshje bore. Era do te jete me drejtim Jug (S) me shpejtesi deri ne 20-25 m/sek. Valezimi do te jete i forces 5 me lartesi 2,25 deri ne 4,0 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me rritje.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 2/8 °C

Zonat e uleta 8/16 °C

Zonat bregdetare 10/16 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred