KRYEFAQJA » LAJME » E Premte 17 Nëntor 2017 , moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 17 Nëntor 2017 , moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria sot dt 17 Nëntor 2017 po ndikohet nga periferia e presionit të ulët atmosferik e cila po zhvendoset drejt Juglindjes së Ballkanit. Moti per orët në vijim do jetë me vranesira mesatare deri të dendura të shoqërura me rreshje shiu të pakta përgjatë Verilindjes dhe Juglindjes. Era do të jetë me drejtim Verilindje (NE) me shpejtësi deri në 10-15 m/sek . Valëzimi do të jetë i forcës 1me lartësi vale 1,5 deri në 2,5 meter.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 4/10 gradë celcius

Zonat e uleta 9/19 gradë celcius

Zonat bregdetare 11/20 gradë celcius

Kosova për ditën e sotme po ndikohet nga masa ajrore të paqëndrueshme. Moti do të jetë me vranesira mesatare deri të dendura të shoqëruara me rreshje dhe mjegull përgjate luginave. Temperaturat do të luhaten 4 gradë Celcius vlera më e ulët në mëngjes deri në 10 gradë vlera më e lartë në mesdite.

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred