KRYEFAQJA » LAJME » E premte 16 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E premte 16 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do te vazhdoje te jete ne ndikimin e masave ajrore te ftohta me origjine Kontinentale te cilat do te ndikojne ne vendin tone me mot te qendrueshem dhe te ftohte ne mengjes. 

E Premte 16 Shkurt 2018 

Diten e Premte dt 16 Shkurt moti do te jete me kthjellime ne pjesen me te madhe te vendit, perjashtuar zonat malore ku do te kete vranesira dhe prani te mejgulles. Temperaturat do te pesojne renie te ndjeshme ne mengjes. Era do te jete me drejtim Veriperendim (NW) me shpejtesi 10-15 m/sek ne bregdetValezimi do te jeteforces  3 lartesi vale 1,0 deri ne 1,5 meter ne det te hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore  -8/5

Zonat e uleta    -2/14

Zonat bregdetare 0/15  

Kosova per diten e Premte dt 16 Shkurt do te jete me motkryesisht te vranet dhe kthjellime te pakta. Temperaturatne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera nga -3 grade ne mengjes deri ne 2 grade Celcius ne mesdite.  

 E Shtune 17 Shkurt 2018 

Diten e Shtune dt 17 Shkurt moti do te jete me kthjellime ne pjesen me te madhe te vendit, gradualisht ne mesdite do te shfaqen vranesira te pakta deri ne mesatare. Temperaturat do te pesojne rritje. Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtesi 7 m/sek ne bregdetValezimi do te jete i forces   2 lartesi vale 0,2 derine 1,0 meter ne det te hapur. 

 Temperaturat min dhe max 

Zonat malore  -5/10

Zonat e uleta    2/18

Zonat bregdetare 0/17  

MeteorologeRezarta Xhakollari 

 

Sicred