KRYEFAQJA » LAJME » E Premte 13 Tetor 2017 moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 13 Tetor 2017 moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të qëndrueshme të ngrohta me origjine Mesdhetare. Moti për orët në vijim do të jetë me diell .
Në mesdite do të ketë prani të vranesirave në zonat malore dhe zonat e ulëta. Era do të jetë me drejtim Veriperendim (NW) me shpejtësi 6 deri në 10 m/sek në bregdet. Valezimi do të jetë i forcës 3 deri në 4 ballë në det të hapur me lartësi valë 0,5 dëri në 1,25 cm.
Temperaturat
Zonat malore 7/23 gradë celcius
Zoant e uleta 7/28 gradë celcius
Zonat bregdetare 11/27 gradë celcius.
Kosova sot do të ndikohet nga masa ajri më të freskëta në mengjes dhe relativisht të ngrohta në mesditë. Moti do të jetë me diell dhe kalime të pakta vranesirash në relievet malore në orët e mesdites. Temperaturat do të luhaten në vlera nga 9 gradë vlera më e ulet në mëngjes deri në 22 gradë Clecius vlera më e lartë në mesdite.
Sicred